Co organizacja może zrobić, żeby zespół działał efektywnie? (cz.2 z 2)

News > Co organizacja może zrobić, żeby zespół działał efektywnie? (cz.2 z 2)

Kiedy już wiemy jakie kompetencje wzmacniać, i wiemy, że ułożone są one hierarchicznie, to co zrobić, żeby wspierać członków zespołu w zdobywaniu kolejnych poziomów?

Jak wzmacniać kompetencje wspierające efektywność pracy zespołowej?

Odpowiedź wydaje się prosta… integrując członków zespołu. I teraz w wyobraźni widzimy wszelkiej maści aktywności outdoorowe: pikniki, paintball, ognisko, tańce, itp.J Tak też można…ale…

Powróćmy na boisko 🙂

Członkowie drużyny się lubią, spędzają ze sobą wolny czas, wymieniają się przepisami kulinarnymi, metodami wychowawczymi, dzielą pasje, są dla siebie życzliwi. Czy to gwarantuje mecz zagrany na wysokim poziomie/wygraną?

I tak, i nie. Oczywiście atmosfera jest niezwykle ważna podczas wykonywania pracy. W dobrej atmosferze łatwiej się pracuje, uzyskuje wsparcie. Łatwiej się rozmawia. Łatwiej się uczy nowych rzeczy.

Dobra atmosfera nie gwarantuje jednak treningu umiejętności/kompetencji. Sprzyja otwartości na nie, ale nie jest tym samymJ

Idźmy krok dalej…

To, że piłkarz na boisku wie, że ktoś poda mu piłkę, albo wie komu podać, pod jakim kątem, itp. wynika z treningu, powtarzania pewnych rozwiązań, szukania lepszych. Wynika z budowania bazy doświadczeń, rozmów z trenerem i członkami zespołu. 

Model uczenia się przez doświadczenie (Cykl Kolba) na gruncie szkoleniowym/integracyjnym jest naszą formą treningu (taki rodzaj zgrupowaniaJ). Uczestnicy integracji/warsztatów w psychologicznie bezpiecznym otoczeniu mogą trenować kompetencje, np. związane z komunikacją, rozmowami  o trudnych sytuacjach, poszukiwaniu rozwiązań. 

Poczucie odrealnienia zadań, w porównaniu z tymi wykonywanymi w pracy, oraz atmosfera zabawy ułatwia zaangażowanie i wyciąganie wniosków, które potem można przenosić na życie zawodowe.

Przy okazji istnieje możliwość stworzenia zbioru zasad pracy w zespole, który umożliwi docelowo pięcie się po piramidzie kompetencji zespołów wysoko funkcjonujących (będącej odwrotnością modelu Lencioniego). 

Jak „zaszyć” wartościowe treści w pozoru proste zadania? Jak integrować zespoły nie tych w formule outdoor? 

Zapraszamy na bezpłatny webinar 27 września, o godz. 10.00 🙂 https://knowhub.pl/sklep/nie-tylko-out-door/

Leave a Reply