Komunikacja, elastyczność i zaufanie – warunki efektywnej pracy zdalnej

2024 > Komunikacja, elastyczność i zaufanie – warunki efektywnej pracy zdalnej

Badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego już 33% firm w Polsce dopuszcza pracę zdalną lub hybrydową. Jednocześnie aż 41% firm nie dopuszcza takiej formy pracy.

Opinie na temat jej efektywności są bardzo różne. Istnieją poważne analizy mówiące, że przedłużająca się praca zdalna przyczynia się do spadku wydajności pracy. Negatywnym zjawiskom może przeciwdziałać wysokiej jakości leadership.

W trakcie naszych warsztatów z menedżerami regularnie powtarza się kilka recept na to, jak pracować z rozproszonym zespołem. Postanowiliśmy się nimi podzielić.

– Klarowna komunikacja: Zapewnij zespołowi przejrzyste wytyczne, oczekiwania i cele, aby wszyscy byli na bieżąco i wiedzieli, czego się spodziewać.

– Ustalanie celów i zadań: Określaj cele i zadania dla zespołu, tak aby każdy pracownik miał jasny obraz tego, co powinien osiągnąć. Ustalaj priorytety i terminy realizacji, aby uniknąć zamieszania i zapewnić efektywność pracy.

– Wsparcie techniczne: Zapewnij pracownikom odpowiednie narzędzia i technologię do efektywnej pracy zdalnej.

– Budowanie relacji: Pomimo pracy na odległość, zachęcaj do budowania relacji między członkami zespołu. Organizuj regularne spotkania online, gdzie można porozmawiać na tematy niezwiązane bezpośrednio z pracą i nawiązać luźniejsze więzi.

– Monitorowanie postępów: Śledź postępy i osiągnięcia zespołu, aby upewnić się, że praca jest wykonywana zgodnie z oczekiwaniami. Możesz do tego użyć profesjonalnych narzędzi ale czasem wystarczy współdzielony arkusz kalkulacyjny.

Zarządzanie pracą zdalną i hybrydową wymaga elastyczności, komunikacji i zaufania. Dzięki odpowiednim strategiom i podejściu, można stworzyć efektywne i harmonijne środowisko pracy, które przyniesie korzyści zarówno pracownikom, jak i firmie.

Umów się na spotkanie, by poznać szczegóły programu dotacyjnego, który pomaga firmom dostosować się do zmian na rynku pracy: https://calendly.com/know_hub/akademiahrzknowhub

#KnowHub#GrowMate#EventHub#szkolenia#warsztaty#coaching#mentoring#leadership#teambuilding#integracja#event#D&I #AkademiaHR