AI w HR i L&D – rozwijaj najważniejsze kompetencje i bądź na czasie!

2024 > AI w HR i L&D – rozwijaj najważniejsze kompetencje i bądź na czasie!

Specjaliści HR oraz L&D będą w rosnącym stopniu odczuwać wzrost znaczenia AI w organizacjach. Wiele procesów funkcji personalnej zostanie obudowane rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji. Sprawne poruszanie się w „rzeczywistości 4.0” będzie wymagało nowej wiedzy i kompetencji również od specjalistów HR i L&D.

Już 01.03.2024 odbędzie nasz dzień szkoleń pokazowych KnowHub Demo Day’24. Będziemy poruszać temat wykorzystania AI w HR w trakcie jednej ze stacjonarnych próbek szkoleniowych oraz w trakcie webinaru. 

✍🏻 Temat sesji mikro-learning: Twój asystent AI – automatyzacja w codziennej pracy
·        AI i jej wpływ na środowisko pracy
·        Czym jest asystent AI i… do czego możesz go wykorzystać w codziennej pracy?
·        Narzędzia i technologie używane do budowy asystentów AI
·        Twój asystent AI krok po kroku


👉🏻 Dołącz do nas na demoday.knowhub.pl

Kluczowe kompetencje HR i L&D w obszarze AI:
💻Zrozumienie technologii AI
Specjaliści HR i L&D powinni zdobyć podstawową wiedzę na temat sztucznej inteligencji, jej możliwości i ograniczeń. To pozwoli im identyfikować obszary, w których można zastosować AI.

💻Zarządzanie zmianą i adaptacja: 
Rozwinięcie kompetencji w obszarze zarządzania zmianą pozwoli specjalistom HR i L&D skutecznie wprowadzać nowe technologie oparte na AI do organizacji. Umiejętność wyjaśniania korzyści, zapewnianie wsparcia pracownikom oraz zarządzanie ewentualnymi obawami przyczyni się do płynnego wdrożenia.

💻Etyka i odpowiedzialność: 
Specjaliści powinni rozwijać świadomość etyczną związaną z wykorzystywaniem AI w kontekście zarządzania ludźmi. Zrozumienie konsekwencji wynikających z automatyzacji procesów HR oraz ochrona prywatności pracowników są kluczowe w odpowiedzialnym wykorzystaniu AI.

💻Personalizacja i rekomendacje
Kompetencje z zakresu personalizacji treści i rekomendacji pozwolą specjalistom HR i L&D tworzyć spersonalizowane programy szkoleniowe oraz ścieżki rozwoju dla pracowników. Umiejętność wykorzystania AI do dostosowywania materiałów i treści do indywidualnych potrzeb pracowników może znacząco zwiększyć skuteczność procesów rozwojowych.

💻Analiza danych 
Rozwinięcie umiejętności analitycznych pozwoli specjalistom HR i L&D na skuteczne wykorzystywanie zbieranych danych w celu identyfikacji trendów, potrzeb szkoleniowych czy predykcji w zakresie rotacji pracowników. 

👉🏻 Dołącz do nas na demoday.knowhub.pl

Leave a Reply