Jak zorganizować program mentoringowy w Twojej organizacji?

2023 > Jak zorganizować program mentoringowy w Twojej organizacji?

Jeśli chcesz zorganizować program mentoringowy w swojej firmie, możesz rozpocząć od następujących kroków:

📈Określ cel programu: Przed rozpoczęciem programu warto dokładnie zastanowić się nad tym, jaki jest jego cel. Czy ma on na celu wsparcie nowych pracowników w procesie wdrożenia, czy skierowany jest do doświadczonych pracowników, którzy chcą rozwijać swoje umiejętności i kompetencje? Określenie celu pomoże w doborze odpowiednich mentorów i mentee oraz w ustaleniu harmonogramu spotkań i działań.

🤝Ustal sposób organizacji programu: Czy sesje będą się odbywać f2f czy może online. Jakie potrzebujesz zapewnić warunki i zasoby do tych spotkań? Ile ma ich być. W jakim przedziale czasu będzie realizowany program? O te wszystkie kwestie spytają Cię mentorzy i mentee. Miej gotowe odpowiedzi lub chociaż przemyślane propozycje.

🥷Znajdź mentorów: Kolejnym krokiem jest znalezienie odpowiednich mentorów. Możesz poszukać ich wśród doświadczonych pracowników lub specjalistów zewnętrznych. Ważne, aby mentorzy byli osobami, które są chętne i kompetentnie do dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz które posiadają odpowiednie kompetencje i umiejętności. Dobór mentorów będzie zależał od celów i sposobu organizacji programu. Bądź AGILE – mentorzy mogą zasugerować sensowne zmiany do planu projektu. Postaraj się je uwzględnić.

👨‍🎓Zaproś mentee: Następnym krokiem jest dobór odpowiednich mentee. Możesz skierować program do nowo zatrudnionych pracowników, którzy potrzebują wsparcia w procesie wdrożenia, HiPo, sukcesorów, talentów etc. Mentee mogą podpowiedzieć, z kim chcieliby pracować w ramach programu. Warto wziąć pod uwagę te sugestie i rozszerzyć lub zmodyfikować zespół mentorów.

🗓Wesprzyj mentoring organizacyjnie, doglądaj, pilnuj terminów i ustaleń… To mało efektowne, ale bez tego rodzaju wsparcia program „zgaśnie” po wypaleniu się pierwszego entuzjazmu wszystkich zaangażowanych. Do zarządzania takim programem możesz wykorzystać arkusz kalkulacyjny, program wspierający zarządzanie projektami albo dedykowaną platformę. Jednym z takich rozwiązań jest GrowMate, gdzie znajdziesz doświadczonych mentorów i innych ekspertów spoza Twojej organizacji. Nasza platforma pomoże Ci również „ogarnąć” Twój program mentoringowy organizacyjnie.

Zapraszamy na www.GrowMate.pl😉 #HR #szkolenia #warsztaty #coaching #mentoring #KnowHub #GrowMate